نقدی بسیار کوتاه بر فیلم «گذشته» آقای اصغر فرهادی

بسم الله الرحمن الرحیم

 این فیلم  (که از لحاظ سینمایی و هنری انصافاً قوی است) اگر پیامبر اکرم (ص) مبعوث نشده بودند هم به همین صورت بود. اگر هیچ پیامبری مبعوث نشده بود نیز به همین صورت بود. اگر معاذالله خداوندی هم نبود باز به همین صورت بود. و این خیلی شگفت انگیز است که مسلمانی فیلمی بسازد (آنهم در این سطح) و اثری از بزرگترین حقایق هستی در آن نباشد. نام ما را می توان مسلمان گذاشت؟ مسلمان هیچ، می توان موحد گذاشت؟ در کجای این فیلم شما اثری از توحید می بینید؟ انقلاب و اسلام که هیچ! در کجای این فیلم نقش و اثری برای خداوند می بینید؟

شاید من اشتباه می کنم و فیلم را با دقت ندیده ام ولی به نظر بنده رسید که این فیلم در فضایی کاملاً سکولار ساخته شده  و احتمالاً قبل از بعثت انبیاء و شاید قبل از … بگذریم.

با مزه اش این است که چنین فیلمی به عنوان نماینده ی یک کشور مسلمان  در اسکار شرکت می کند و از طرف جمهوری اسلامی ایران به این رقابت معرفی می شود! انصافاً که خیلی بامزه است و لبخند بر لب انسان می نشاند. مسئولین فرهنگی ما واقعاً در چه عصری زندگی می کنند؟!

به هرحال بازهم تأکید می نمایم که  ادعای این را ندارم که حتماً این نقدم وارد باشد. اگر دوستان نکته ای در این فیلم می بینند که می شود از آن فهمید خدایی وجود دارد و پیامبرانی آمده اند و تعالیمی آورده اند و … لطفاً تذکر دهند بنده حتماً اصلاح خواهم کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *