مطلبی کوتاه پیرامون نقدهای فیلم «من مادر هستم»

بسم الله الرحمن الرحیم

بعد از اینکه با خبر شدم له و علیه فیلم من مادر هستم تجمعاتی شده و از رسانه ها حرفهایی در مورد این فیلم شنیدم کنجکاویم برانگیخته شد و عازم سینما شدم!

فیلم را با دقت زیاد دیدم و سعی کردم ببینم کجایش این قدر مشکل دارد که بخشی از قشر متدیّن نسبت به آن اینطور واکنش نشان داده اند. راستش را بخواهید هرچقدر هم خواستم سختگیر باشم دیدم جز اینکه این فیلم بهتر است برای اشخاص با سنّ زیر حدوداً هجده سال ممنوع شود اشکال جدّی به آن وارد نبود. یعنی برخلاف آن مطلبی که بیان می شد و این فیلم را یک فیلم هنجارشکنانه ی بی سابقه معرفی می کردند (مثلاً تیتر هفته نامه ی یا لثارات) اتفاقاً فیلمی اخلاقی به نظر بنده رسید. البته شاید من اشتباه می کنم و شما می توانید نظر خود را در این باره در بخش نظرات بفرمایید تا گفتگو کنیم ولی واقعاً جای این هیاهوها نبود. به نظر بنده ی حقیر از قشر متدیّن و از جوانان حزب اللهی انتظار تعمّق و دقت بیشتری بود. واکنشی که به این فیلم داده شد قدری احساسی به نظر می رسید. یعنی اگر ما حزب اللهیها عمیق تر و دقیق تر نگاه می کردیم می دیدیم که وضع وزارت ارشاد و فیلمها و موسیقی و کارهای فرهنگی بطور ریشه ای و کلی مورد نقد است و اتفاقاً این فیلم شاید برخلاف روال فرهنگیِ ضعیف و بد امروزِ وزارت ارشاد باشد. درواقع شاید اگر دقیق تر بودیم از این فیلم تقدیر می کردیم و انتقاداتمان بیشتر متوجه اصل سیاستهای فرهنگی میشد.

همین! حرف دیگری نیست. فقط خواستم بگویم ما علاقمندان به اسلام و انقلاب که در دفاع از فرهنگ و در نقد مسئولین فرهنگی کوتاهی کرده ایم، ای کاش اگر دادی هم می زنیم با دقت بیشتری باشد تا حیف و لوث نشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *