شارلی ابدو، مسلمان پرایدساز و نامسلمان بنزساز

بسم الله الرحمن الرحیم

شارلی ابدو

نشریه شارلی ابدو هم در سال ۲۰۱۲ و هم اخیراً باکشیدن کاریکاتورهایی از پیامبر اکرم(ص) به ایشان توهین کردند. این خیلی اتفاق عجیبی نبود و حیوانات و اراذل همیشه بوده اند و خواهند بود. مهمّ حمایت عجیب و غریب و خیلی سفت و سخت دولتهای غربی از این مسئله بود. یعنی به بهانه دفاع از آزادی بیان و مقابله با تروریسم به صورت خیلی جدی و همه جانبه وارد شدند و زمینه را برای اینکه مسلمانان را بیش از پیش تحت فشار قرار دهند فراهم کردند؛ به گونه ای که می دانید در همین چند وقت اخیر ده ها حمله به مسلمانان و مساجد در اروپا انجام شده است. اما این هم نکته اصلی ماجراهای اخیر نیست.

(برای مشاهده متن کامل مقاله بر روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید)

 

مطلب اصلی این است که وقتی شما به سخنرانی ها و مصاحبه های تلویزیونی غربی ها گوش می دهید می بینید که لابلای همه این حرفها و حمله ها این را هم می گویند که «ما با اسلام مشکلی نداریم و در جهان لیبرالیزم همه عقاید محترمند و بطور مسالمت آمیز در کنار آنها زندگی می کنیم.» نکته اصلی اینجاست. این چه اسلامی است که جورج بوش هم برای مسلمانانش افطاری می دهد؟ این چه اسلامی است که حتی پیش نتانیاهو هم محترم است؟ و اصلا حقیقت واقعی اسلام کدام است؟ اسلام پادشاهان عرب و خادم الحرمین یا اسلامی که امام خمینی (ره) به ما معرفی نمود؟

خوب است برای روشن شدن پاسخ این پرسشها هم یک نگاهی به تصویری که آنها از اسلام دارند بیاندازیم و هم یک نگاهی به تصویری که بعضی از خود ما از دینمان برای خود ساخته ایم.

امّا نگاه آنها: آنها آن اسلامی را قبول دارند که نه به عنوان یک دین مستقل که به عنوان یک «سبک زندگی محدود و فردی» باشد. دینی که آنها آن را قبول دارند نه اسلام و نه حتی مسیحیت و یهودیت که لیبرالیزم و سکولاریزم است. و اجازه آنها به مسلمانان برای داشتن اسلام نه از باب روشنفکری و حرّیّت که از باب این است که لیبرالیزم با یک سبک زندگی محدود و شخصی مشکلی ندارد، به شرطی که کاملاً در چهارچوب دین و آئین اصلی غرب یعنی لیبرالیزم باشد. اما آنجایی که اسلام (یا هر آیین دیگری) بخواهد اندکی مستقل باشد و از چهارچوبهای خشن سکولاریزم و لیبرالیزم خارج شود دیگر محترم نخواهد بود. لذا در فرانسه زنان مسلمان دانشجو حق حجاب ندارند و نشریه شارلی ابدو حق دارد پیامبرخدا(ص) را مسخره کند. اسلامی که بخواهد حدود الهی را اجرا کند از نظر آنها محترم نیست. اسلامی که بخواهد با همجنس گرایی مقابله کند محترم نیست. و نهایتاً اسلامی که حکومت و ولایت و مالکیت و دین را و قانون را از خداوند بداند محترم نیست. قانونگذاری حق اکثریت است. اینکه همجنسگرایی خوب است یا بد چیزی است که اکثریت مردم در مورد آن تصمیم می گیرند و نه چیزی که خداوند تعیین کند. حکومت و حاکم را اکثریت مردم تعیین می کنند و دین نباید مداخله ای داشته باشد.

آری این اسلام محترم است. اسلامی که شبیه طرفداری از یک تیم فوتبال است، در همین حدود!

ای تف بر همچین احترامی. ما اگر فحشمان دهند و بزنندمان باید برایمان بهتر باشد تا اینکه اینها تأییدمان کنند، آنهم چنین تأییدی.

امّا نگاه بعضی از ماها: بنده این جمله را خیلی می شنونم از برادرانم که اروپایی ها از ما مسلمانترند. مسلمان آنهاییند که بنز درست می کنند یا ما که پراید دست مردم می دهیم؟ مسلمان آنهاییند که اینقدر رانندگیشان منظم است یا ما که اینقدر افتضاح رانندگی می کنیم؟ مسلمان آنهاییند که اینقدر کشورشان رفاه دارد و به مردمشان می رسند یا ما؟

بنده از عزیزانی که این حرفها را می زنند یک سؤال دارم: اسلام از نظر شما چیست؟ آیا اسلام از نظر شما همان نظم است؟ یعنی مثلا ژاپنی ها چون از همه منظم ترند از همه مسلمان ترند؟ اگر واقعاً همچین تفکری دارید دستتان درد نکند! آخرین باری که قرآن خوانده اید کی بوده است؟

مسلمانی که نداند که هدف اصلی اسلام نه آباد کردن دنیا که ساختن آخرت مردم است، مسلمانی که نداند توحید ارزش اول اسلام است، مسلمانی که نداند دنیاپرستی و دنیادوستی ضدّارزش محسوب می شود، مسلمانی که برای دفاع از فلسطین و مظلومین ارزش قائل نباشد و بنز و پورشه چشم او را پر کرده باشند، مسلمانی که نداند قوم لوط بخاطر همجنسگرایی عذاب شدند و ارزش را فقط در نظم ببیند و حجاب و اخلاق و عفت برای او معنی ای نداشته باشد، بویی از اسلام نبرده است. بلکه اسمش مسلمان است و قلبش غرب زده و غرب پرست و دنیاپرست است.

بنده هم قبول دارم که پرایدساز هم همچین مسلمان به درد بخوری نیست ولی آیا این دلیل می شود که غربی ها را چون بنز می سازند مسلمان بدانیم؟ ولو که توحید و احکام الهی و عفت و آخرت محوری و دفاع از مظلوم و سایر ارزشهای اسلامی وضعیت اسف باری در غرب داشته باشد؟ تازه بگذریم از اینکه جهانی که غرب ساخته حتی در همین امور دنیایش هم مشکل دارد. شما فقط چهارتا کشور اروپایی و آمریکا را نبینید. آیا وضعیت سایر مللی که آنها هم زیر سلطه غرب بوده و هستند نیز خوب است؟ آیا ما در همین جهان امروز ۸۰۰ میلیون گرسنه نداریم؟ آباد بودن خیابانهای منهتن یعنی آباد بودن همه دنیا؟

*********

و در آخر اینکه غربی ها به پیامبر توهین می کنند و افتخار می کنند که این نشانه آزادی بیان است، ما هم با بی تقواییها و بی نظمی هایمان و همچنین با غرب زدگیمان به نوعی داریم معاذالله خودمان و پیامبرمان(ص) را زیر سؤال می بریم. اگر واقعاً دوست داریم از حیثیت پیامبرمان دفاع کنیم، ابتدا باید ایشان را و نظام ارزشی ای که معرفی کردند را درست بشناسیم و پس از آن با آگاهی و اعتقاد از سویی این ارزشها را در جامعه مان پیاده نماییم و از سوی دیگر به مقابله با دشمنان این ارزشها بپردازیم.

*********

راستی یادم رفت بگویم: من شارلی نیستم. الحمدلله.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *