خواب و بیدار

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خواب و بیدار

سیدحسین زمانی – محمدمرتضی دعاگوئی

 

چقدر بیداریم؟ چقدر زندگی را جدی گرفته ایم؟ چقدر سیر انسان از تولد تا مرگ را یک مسئله ی عظیم می دانیم و نه یک خواب طولانی؟

**********

اینکه ما به «امانت الهی» فکر نمی کنیم[۱]، اینکه گناه می کنیم و جهنم را زیاد جدی نمی گیریم، اینکه در خانه یمان ماهواره نصب می کنیم و عملاً قید خیلی چیزها را برای همیشه می زنیم، اینکه صبح که از خواب بیدار می شویم اولین دغدغه یمان دنیاست و شب که می خوابیم آخرین دغدغه یمان باز همانست، اینکه سوار ماشین چند ده میلیونی می شویم و کاری به فقرای خسته ی دلشکسته نداریم، اینکه صبح های جمعه تا ده خوابیم و غصه و ندبه ای برای غیبت امام زمان نداریم، اینکه همه ی حیات را و خلقت را و مبدأ و معاد را به شوخی گرفته ایم، اتفاقی است؟

این شدت خواب و مستی[۲] و بی خبری و پوچی، چطور بر سر انسان آوار شده است و کسی ککش هم نمی گزد؟ این چه مخدّری است که ما خورده ایم و هیچ واقعه و فاجعه ای هم نمی تواند ما را از گیجی آن خارج کند؟

**********

غفلت از شیطان انسان را در خوابی خرگوشی و آرامشی کاذب فرو می برد و اینگونه هر بلایی که به سرش بیاید آن را جدی نگرفته و متوجه نمی شود که پشت این زندگی به ظاهر آرام، برنامه ریزی درازمدت و ظریف شیطان برای رساندن انسان به جهنم نهفته است.

شیطان با تاکتیک های حرفه ای خود چنان انسان را در چنگال خویش می گیرد که انسان بیچاره هر نوکری ای را برای او انجام می دهد و اصلا متوجه نمی شود.

او با طرح «قدم به قدم»[۳] چنان انسان را آرام آرام به ته دره می برد که به هیچ وجه متوجه سقوط خویش نمی شود. با طرح «زیبا سازی و توجیه»[۴] آنچنان ماهرانه کارهای زشت و گناهان را خوبی و زیبایی جلوه می دهد که وجدان و فطرت انسان بی اثر می شود و نهیب های ارزشمند آن خاموش می گردد. او با طرح «غرور»[۵] به مهارت هرچه تمام تر برای انسان خداسازی می کند و انسان را معتقد به خدایی بار می آورد که آنقدر رحیم است که هرچقدر هم گناه کنیم ما را عذاب نخواهد کرد و اینگونه عذاب جهنم (این لطف مخفی الهی برای در راه نگه داشتن انسان را) بی اثر می کند.

آری، این خواب و مستی بی دلیل نیست، دست دشمنی بزرگ در کار است، دشمنی کوشا و جدّی.

نکند فکر کنیم اینکه بعضیمان سر تا پایمان دروغ است و یک کلمه حرف راست نمی زنیم اتفاقی است. نکند فکر کنیم اینکه  حجاب و خمس و زکات وتقوا و خیلی مسائل دینی به دلمان نمی چسبد یا اصلا در مقابل آنها موضع میگیریم اتفاقی است.

وقتی کسی با حجاب بد بیرون می رود و خودش را خیلی باحال و به روز می بیند خیلی هم مطمئن نباشد که تنهایی این فکر را کرده است! وقتی شخصی مال دیگری را به نا حق می خورد و لذت می برد ، تنهایی این کار را نکرده است بلکه طبق دستور مربّیش مرتکب این اعمال می شود؛ نباید پنداشت که جلوه ها و زرق و برق دنیای غرب بدون راهنمایی های و برنامه های درازمدت ابلیس بوده است آخر او قسم خورده که ما را گمراه کند[۶] و اوباما و بوش و شیمون پرز و کلینتون و موشه دایان و هالیوود و … همه دارند به استادشان درس پس میدهند.

اینکه ما بگوییم این حرفها را آخوندها در آورده اند یا بگوییم منظور از شیطان همان میکروب بوده ، منتها آن موقع نمی شده برای مردم توضیح بدهند و یا اینکه بگوییم ما که خبر نداشتیم و یا ما با او کاری نداریم ، یا اینکه ما حوصله این حرفها را نداریم فعلا می خواهیم ادامه تحصیل بدهیم! و … ؛ دقیقا داریم کاری را می کنیم که ابلیس می خواهد و داریم شاگردی او را می کنیم ؛ اصلا دشمنی مثل او چه حربه ای بهتر از غفلت می خواهد .

پس باید هر روز هزار بار به خود بگوییم :شیطان دشمن ماست، دشمنی بیدار.[۷]

**********

بر خداوند خرده ای نمی توان گرفت. نمی توان گله کرد که چرا ما را در چنگال این دشمن قوی پنجه رها کرده است. چرا که او رها نکرده. بارها و بارها در قرآن نسبت به وجود ابلیس و جدیت او هشدار داده است. از طرف دیگر با قرآن و انبیا و اولیا علیهم السلام و فطرت و وجدان و عقل ما را یاری کرده است. مشکل از خود ماست که شیطان را رها نمی کنیم!

**********

ابلیس بیدار است. ابلیس انسان را جدی گرفته است و حیات او از تولد یا مرگ را یکی از عظیم ترین مسائل هستی می داند. او بیدار است و با جدیتی عجیب و تلاشی شبانه روزی هدفی ندارد جز تو.[۱] ما امانت را بر آسمانها و زمین و کوه‌ها عرضه داشتیم، آنها از حمل آن سر برتافتند، و از آن هراسیدند؛ اما انسان آن را بر دوش کشید؛ او بسیار ظالم و جاهل بود، [چون قدر این مقام عظیم را نشناخت و به خود ستم کرد]! (احزاب/۷۲)

[۲] به جان تو سوگند، اینها در مستی خود سرگردانند. (حجر/۷۲)

[۳] لا تتبعوا خطوات الشیطان إنه لکم عدو مبین (بقره/۱۶۸)

[۴] من (نعمتهای مادی را) در زمین در نظر آنها زینت می‌دهم، و همگی را گمراه خواهم ساخت (حجر/۳۹)

[۵] فلا تغرنکم الحیاه الدنیا ولا یغرنکم بالله الغرور (لقمان/۳۳)

[۶] قطعاً قطعاً همه ی انسانها را گمراه خواهم ساخت (حجر/۳۹)

[۷] البته شیطان دشمن شماست، پس او را دشمن بدانید (فاطر/۶)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *