«فقط حرفهای مهم» نه بدین معناست که ما مهمّیم و حرفهای مهم می زنیم! نه...فقط یعنی اینجا جایی است برای جدی بودن، جایی برای حرفهای روزمره نزدن...

PostHeaderIcon نگاهی کوتاه به فیلم دزدان دریایی کارئیب 4

بسم الله الرحمن الرحیم

 قصد اینکه مطلب را طولانی کرده و سرتان را درد بیاورم ندارم، تنها می خواهم به یک نکته پیرامون فیلم دزدان دریایی کارائیب 4 اشاره کنم. نکته ای که چه فیلم را دیده باشید و چه نه، انشاءالله مفید خواهد بود. (روی ادامه مطلب کلیک فرمائید)

دزدان دریایی کارائیب

در اواخر فیلم وقتی که هر سه گروه (دزدان دریایی، انگلیسی ها و اسپانیایی ها) به چشمه ی آب حیات می رسند. سرگروه اسپانیایی ها که بر بقیه مسلط شده اند جامهای مخصوص را زیرپا له کرده و سپس می گوید : Only God can grant etrnal life not this pagan water یعنی «فقط خداوند می تواند زندگی ابدی ببخشد، نه این آب کفرآمیز.»

  خب آدم این جمله ها را که می شنود به هالیوود امیدوار می شود؛ ترویج توحید افعالی در هالیوود! اما از آنجایی که ذات هالیوود این چیزها را بر نمی دارد و اگر چیز خوبی هم در آن دیده شود باید با دیده ی تردید و بدبینی به آن نگریست، طولی نمی کشد که هالیوود خودش توضیح می دهد که چه شده همچین بزرگواری هایی کرده است! لذا در ادامه ی فیلم می بینیم که این آب کفرآمیز، جان یک نفر را نجات می دهد و به او زندگی ابدی (یا لااقل مجدد) می بخشد. این یعنی آن «فقط» ی که چند دقیقه پیش گفتیم، غلط بود. یعنی غیر از خداوند نیروهای دیگری هم وجود دارند، فقط خدا نیست که مؤثر است.

اگر آن جمله ی توحیدی فوق نبود شرک آمیز بودن صحنه ی اخیر هم عیان نمی شد. در واقع جمله ی توحیدی مذکور بیان شد که بعد با اتفاقی که در فیلم می افتد معلوم شود که یک «شعار» بیش نبوده است و «واقعیت» چیز دیگری است. البته در این فیلم قرائنی هم برای تأیید برداشت فوق وجود دارد که از ذکر آنها صرفنظر می کنم زیرا اینقدر قضیه ی فوق تابلو هست که اگر کسی انصاف داشته باشد آن را تأیید کند.

اکنون سؤال این است که آیا هالیوود با خود خداوند مشکل ندارد؟ یعنی آیا قضیه از لذت جویی و پول جویی و شهوت پرستی به جایی جدی تر نرسیده است؟ ظاهراً رسیده. ثُمَّ كَانَ عَاقِبَه الَّذِینَ أَسَاءُوا السُّوأَى أَنْ كَذَّبُوا بِآیاتِ اللَّهِ وَكَانُوا بِهَا یسْتَهْزِئُونَ «سپس سرانجام کسانی که اعمال بد مرتکب شدند به جایی رسید که آیات خدا را تکذیب کردند و آن را به مسخره گرفتند.» (سوره مبارکه روم، آیه 10)

در فیلمهای دیگر نیز از این نمونه ها دیده می شود، مثلاً کنستانتین. الحمدلله. الحمدلله که دارند دشمنیشان را علنی می کنند. الحمدلله که درگیری دارد عیان تر و عیان تر می شود. خیلی خوشحال می شوم اگر فیلمهایی با بازی بهترین بازیگرهای جهان برای ترویج شیطان پرستی و ترک خدا پرستی ساخته شود. خیلی خوشحال می شوم اگر روزی رئیس جمهور آمریکا صریحاً بگوید که لا اله حتی الله. نه اینکه از جسارت به خداوند خوشحال شوم؟ پناه برخدا، و نه اینکه از کفرگویی و گمراهی کسی لذت ببرم، نه، از روشن شدن مرزهاست که به وجد خواهم آمد، از بی رنگ شدن حنای دروغ و نفاق است که سجده ی شکر خواهم کرد.

کجایی جرج بوش عزیز که مثل این اوباما دو رو و دو رنگ بازی در نیاوری و مرد و مردانه پرچم «جنگهای صلیبی» را برداری تا ما هم این طرف به خودمان بیاییم و از این روزمرّگی کنده شویم و زیر پرچم رهبر مظلوممان برای جهاد علمی یا حتی نظامی آماده گردیم؟

خدایا! چقدر ابتهاج آور خواهد بود اگرغرب پرچم جنگهای صلیبی را بیاید مشترکاً با آل سعود و روی برج العربیه ی دوبی بلند کند! آه خدا که چقدر منتظر چنین روزی هستم.

 

دوست دارم نظر شما را هم بدانم، به خصوص اگر مخالف برداشت من هستید.

نظرات (6)Add Comment
0
...
نوشته شده توسط سيد , 2011-11-10 23:46:46
با تشکر فراوان از این دقت نظر شما لطفا عمیقتر وبا حوصله بحث را باز تر کنید وبیشتر توضیح دهید تا ما که توی باغ نیستیم بیایم توی باغ

--------------------------
نویسنده :
حقیقتش بنده دقت نظری به خرج ندادم. کسی که فیلم را ببیند تصدیق می کند که مسئله ای که عرض کردم خیلی تابلو بود. اصولا من تعجب می کنم که چی شده هالیوود جدیداً اینقدر رو بازی می کند و حرفهایش را نه آهسته و با ضمیر ناخودآگاهمان بلکه با فریاد و درون گوشهایمان می گوید. قضیه این است که سه گروه برای به دست آوردن چشمه ی آب زندگی به سمت سرزمین های ناشناخته حرکت می کنند. در این سفر خیلی سختی ها و مخاطرات را متحمل می شوند. اما وقتی که گروه اسپانیایی همه چیز را به دست می آورند و می توانند این آب را برای پادشاهشان ببرند، ناگهان می بینیم که حرفهای دینی می زنند و صلیب می کشند و از توحید می گویند. خیلی عجیب است. اما بعد که حرفهای توحیدیشان نقض می شود می فهمیم که ظاهراً کارگردان از اول اینها را برای این در این فیلم آورده که این حرفهای توحیدی را بزنند تا بعد حرفهایشان را نقض کند! غرض نفی انحصار قدرت در ید خداوند متعال و اثبات آن برای نیروهای شیطانی و جادویی بوده است.
0
...
نوشته شده توسط سيد , 2011-11-11 00:21:59
گاهی اوقات مرعوب زرق و برق و قدرت غرب میشوم ،گاهی از ناتوانی وسستی خودمان میترسم ،گاهی از مظلومیت دین وحضرت علی خیلی دلتنگ میشوم ،گاهی با خودم میگویم اخر مگر میشود این دنیا رابا این همه جهالت و خیانت وبدی هایش تغییر داد،به نواقص وضعف خودم نگاه میکنم ومیگویم بی خیال! ،دنیا همین است دیگر اسرائیل دارد ،افقانستان دارد ،تورم هست ،رشوه هست ،اعتیاد،هالیوود ،سینمای عجیب غریب خودمان ،یه چیزی بهت بندازن ومکانیک تیغت بزنه و خلاصه...
آخه چه طور ممکنه ؟.بعد این فکر میاد توی ذهنم که آخه بنده ساده خدا...آخه ارزش واعجاز ظهور امام زمان به اینه که دنیای این طوری رو جوری تغییر بده که زنان خانه دار مجتهده بشن ودر ودیوار ندای توحید سر بده والا اگه این بدی ها وکجی ها نباشه که دیگه ارزش امام زمان معلوم نمیشه ،دیگه عظمت خون دلهای تمام صالحان جهان از اول تا آخر ،برای بشارت منجی آخر معنی نداره بعدش هم پسر خوب قرآن میفرماد اینها کف روی آبه و بالاخره اون آب زلال خودشو نشون میده..برو یه کم معرفت به امام زمانت پیدا کن تا دیگه نترسی البته قبلش توحید افعالیت رو برو تقویت کن.

----------------------
نویسنده : حق گفتی سید. خدا خیرت بده. از زبان ما بود.
0
...
نوشته شده توسط سيد , 2011-11-11 14:55:23
عرض نکردم که تحلیلتون رو دوباره وبه صورت خلاصه بیان کنید ،عرض کردم بیشتر توضیح بدین یعنی اینکه، تا به حال هالیوود دورو بود یعنی چی؟ مثالی ،تحلیلی ،چیزی!!.حالا شمشیر رو از روبسته یعنی چی؟ مگه تا حالا در س اخلاق داشته وکفایه تدریس میکرده؟!!کلا اگر بعدها فرصت کردید یه خرده ماهیت وسیاستهای هالیوود را توضیح بدین به شکل علمی وتوی یه متن اصلی

----------------------
نویسنده:
چشم. البته نمی دونم در باره ی این موارد چیزی می دونم یا نه، ولی اگر مطلب خوبی به ذهنم رسید، عرض می کنم.
0
...
نوشته شده توسط فاخته , 2011-11-15 22:36:40
چنين است اما كساني هم هستندكه با ديدن حقيقت اين اقايون ادم نميشند
0
...
نوشته شده توسط علی , 2016-11-23 15:52:27
شماها دیگه خیلی رد دادین

------------
نویسنده: :) :) :)
0
...
نوشته شده توسط :) , 2017-03-11 14:54:21
خب من میخواستم بگم که مااین فیلم رو از جنبه تفریحی نگاه می کنیم. یعنی نمیشه گفت که همه تحت تاثیر اینها قرار می گیرن.


---------
نویسنده: بله، مردم نوعاً از جنبه ی تفریحی نگاه می کنند، ولی خیلی اوقات سازندگان علاوه بر کسب در آمد به تأثیرات فرهنگی هم توجه دارند و حتی اگر شما از باب سرگرمی هم نگاه کنید، بالاخره فیلم تأثیر خودش را خواهد گذاشت.

نوشتن نظر
كوچكتر | بزرگتر

busy
 

PostHeaderIcon دسته بندی موضوعی


دینیدینی

- حسین میا به ژاپن، «مردم» وفا ندارند

- مظلومیت حقیقت ، عجیب نیست

- مولا، شما روی سر ما جا دارید (به مناسبت عید سعید غدیر)

- لذت زندگی دینی

- غیبت

دینی 2

- نگاهی به سریال پنج کیلومتر تا بهشت+مطالبی پیرامون عالم برزخ

- بعضی ها خیلی بدند، باور کنیم

- حسین آبروی دنیا را برد

- مظلومیت امام حسین علیه السلام

- خدا همانگونه هست که هست

- راهی که صد در صد ما را به نهایت کمال ممکن می رساند

- محاسبه ی منصفانه


سیاسیسیاسی

- آیا اسرائیلی ها ابتدا زمینهای فلسطین را از مسلمانان خریداری کردند و سپس به این کشور آمدند؟

- قسمتهایی از کتاب زیبا و خواندنی «داستان سیستان» - بخش اول : سه حکایت از «اشک»

- حکایتی جالب پیرامون اهمیت احترام به قانون و لزوم تبعیت از ولی فقیه

- اتفاقی عجیب در بحرین

- در مورد رهبر عزیز و بزرگ انقلاب : ولایت فقیه از دیدگاه ایشان+بررسی یک اشکال به رهبر انقلاب

- چرا رهبرم را دوست دارم؟ (بخش دوم)

- چرا رهبرم را دوست دارم؟


نقد تمدن غربنقد تمدن غرب

- فرق من بد با شمای ژاپنی خوب

- فرار از خود به سوی ماهواره

- «برای هر کس که شوق تحصیل در خارج را دارد»+ «ارزش علم، بی قید و شرط نیست»

- بارداری با اسپرم اهدایی

- درسی از حوادث ژاپن


فرهنگ

فرهنگ

- انگیزه هایی برای بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش سوم : محوریت زن در فرهنگ غربی و ارتباط آن با بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش دوم : ارتباط کنکور با بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش اول

- بیانات زیبا و آموزنده ی رهبر عزیزمان پیرامون ازدواج

- کتاب هایی برای مطالعه


نقد فیلمنقد فیلم

- نگاهی کوتاه به فیلم دزدان دریایی کارئیب 4

- تغییر جهان به جای خودسازی ( +بخش دوم نقد فیلم تلقین)

- نقد فیلم «جدایی نادر از سیمین» - ساخته ی اصغرفرهادی

- نقد و بررسی فیلم تلقین (inception) - قسمت اول : شک گرایی

کوتاه نوشته ها
>>> مدیریت غم و شادی

از جمله نکاتی که فوق العاده در اصلاح نفس مؤثر می باشد تعادل و مدیریت شادی هاست، تا از یک طرف روان انسان گرفتار افسردگی و غمزدگی نگردد و از طرف دیگر روحیه خوشگذارنی و بذله گویی در جانب افراط نیفتد تا انسان از وقار و حکمت خارج گردد.

انسانی که نتواند غمزدگی خود را کنترل کتد، غم های وهمی آرام آرام تمام روح و روان او را به تصرف خود در می آورد. چنین انسانی در زندگی خود از اراده های نفش آفرین محروم می گردد و به انسانی ناامید مبدل می شود. (استاد اصغر طاهرزاده- فزندم اینچنین باید بود ج2 ص519)