«فقط حرفهای مهم» نه بدین معناست که ما مهمّیم و حرفهای مهم می زنیم! نه...فقط یعنی اینجا جایی است برای جدی بودن، جایی برای حرفهای روزمره نزدن...

PostHeaderIcon نمی توان بدحجاب نبود - بخش اول

بسم الله الرحمن الرحیم

وضعیت ناراحت کننده ای که این روزها در بخش قابل توجهی از جامعه ی ما به چشم می خورد و از آن به عنوان «بدحجابی» یاد می شود، یک پدیده ی ناگهانی و بی اساس نیست بلکه باید بدحجابی را حلقه ی آخر یک زنجیره دانست. بدحجابی معلول یک سری عواملی است که ناگزیر بدینجا ختم می شود، بنابراین بدون شناسایی و رفع آن عوامل، انتظار رفع بدحجابی، انتظار بی جایی است.(ادامه مطلب)

بدحجابی 

 

در این مقاله سعی می شود برخی از حلقه های این زنجیره مورد بررسی قرار گرفته و راه حل هایی برای اصلاح ریشه ای این موضوع ارائه شود.

تصور کنید زنی را که :

الف) از سوی جامعه، معلمین و والدین،ارزشهایی که از همان کودکی برای او تعریف می شود عبارتند از : حفظ پاکدامنی، کسب مدارج بالای علمی و داشتن زندگی ای با لذت و رفاه.

ب) از سوی جامعه، معلمین و والدین، تشویق به حضور در اجتماع، کار، استقلال مالی و .. شده و ارزشی به نام «ارتباط حداقلی با نامحرم» به او ارائه نمی شود.

پ) در فیلم ها و سریال های ماهواره ای زنانی را می بیند که ایرانی اند و حتی مسلمانند اما حجاب ندارند. در برنامه ای مثل «بفرمایید شام» زنهایی هموطن و هم کیش خود را می بیند که حجاب ندارند اما زندگی جذابی دارند.

ت) وقت های بیکاری و استراحت پای ماهواره می نشیند و موسیقی ها و شوهای زنهای ایرانی و خارجی و رقص ها و برنامه های نمایش لباس آنها را تماشا می کند و می بیند که این زنها چقدر طرفدار دارند.

ث) در فیلمهای سینمایی مجاز و غیرمجاز، زن غربی را می بیند که عنصر محوری فیلم و کانون توجه مخاطبان است.

ج) در بین دوستان و همکلاسی های راهنمایی و دبیرستان، موضوع اصلی گفتگوها، موارد فوق است. یعنی تصویر آن زنی پیش روی همه است و آن زنی موضوع صحبت جمع های دوستانه و خانوادگی است که یا خواننده است، یا بازیگر، یا برنده ی مسابقه ی «بفرمائید شام» یا مسافر فضا.

چ) وقتی قدری موهایش را بیرون گذاشته و آرایش می کند و خود را در آینه می نگرد به نسبت وقتی که بدون آرایش و با حجاب کامل است، بسیار خود را زیباتر می یابد.

ح) می بیند که مادرش، خواهرش، خاله اش و حتی مادربزرگش که روزی چادری بوده اند، امروز مانتویی هستند و احیاناً قدری هم آرایش می کنند. والبته همه زنهایی بسیار نجیب و پاکدامن بوده و هستند.

خ) در ویترین مغازه های لباس فروشی، مانتوها، روسری ها و کفش های زیبایی می بیند و وقتی خود را در آنها تصور می کند چقدر خود را جذاب می یابد.

د) در مدرسه، دانشگاه، خیابان و محیط کار می بیند که بیشتر زنها بدحجاب بوده و لباس های زیبا می پوشند.

ذ) اطلاع چندانی از بزرگی گناه بدحجابی و عقاب الهی آن ندارد. اگر هم بداند شاید با چیزهایی مثل اینها بتواند این علمش را بی اثر کند : «خدا ارحم الراحمین است و می بخشد، من هم که قصد بدی ندارم و بعداً هم توبه می کنم» ، «این همه بدحجاب داریم، یعنی خدا می خواهد همه را عذاب کند؟ من هم یکی مثل بقیه»

ر) می بیند که نه تنها کسی کار چندانی با بدحجابها ندارد و نه تنها تذکری به بدحجاب ها داده نمی شود بلکه بعضاً کسانی را می بیند که چادری اند اما توسط دوستان و حتی خانواده ی خود ترغیب به کنارگذاشتن چادر و پوشیدن مانتو و روسری و حتی تشویق به بدحجابی می شوند.

 

اکنون به نظر شما این زن حجاب کامل را انتخاب خواهد کرد یا بدحجابی را؟

آری، در چنین شرایطی انصافاً باید گفت : «نمی توان بدحجاب نبود». نمی توان در شرایط محیطی و فکری فوق زیست و حجاب کامل اسلامی را انتخاب کرد. نتیجه ی «طبیعی» مسائل فوق بدحجابی است. بنابراین سخن از حجاب کامل در چنین شرایطی، آب در هاون کوبیدن است و اگر حقیقتاً به دنبال احیای حجاب در خانواده و جامعه ی خود هستیم، باید فکر اساسی تری کرد.

البته روشن است که نه زنهای جامعه ی ما همه بدحجابند و نه محیط کشور ما در همه جا دارای شرایط مذکور است بلکه بسیارند زنانی که همین امروز حجاب اسلامی کاملی دارند و همچنین بسیارند شهرها و محله ها و خانواده هایی که محیط فکری و اجتماعی سالم و مثبتی برای حجاب در آنها وجود دارد. سخن در این است که هرجا بدحجابی هست باید ریشه ی آن را در عوامل فوق و عواملی مانند آن دید و برای رفع آن هم بیخود امیدوار نبود بلکه نگاه اساسی و زیربنایی داشت.

انشاءالله در مطلب بعدی موارد فوق بطور مفصل بررسی شده و از شرایط متعددی که برای تحقق حجاب اصیل اسلامی لازم است سخن گفته خواهد شد.

پس نوشت : طبق نظری که «نوبهار» داده اند ظاهراً به نظر رسیده که بنده نقش و گناه خود زن بدحجاب را نادیده گرفته ام که اگر از مطلب فوق این این معنا برداشت می شود اشتباه از من است. منظور بنده از مطلب فوق تبرئه ی زن بدحجاب و نسبت دادن بدحجابی به جبر محیطی و وراثتی و ... نبود بلکه به دنبال بیان این مطلب بودم که بدحجابی را یک پدیده ی غیرمنتظره ندانیم و توجه کنیم که بدحجابی امروز برخی زنان در جامعه ی ما و شاید بدترشدن آن در آینده چیزی است که قابل پیش بینی بوده و نتیجه ی طبیعی عوامل متعددی است که بیشتر از خود بدحجابی باید به آن عوامل توجه کرد. البته یکی از مهمترین این عوامل انتخاب و اختیار خود زن بدحجاب است که باید توجه داشت در این باب هم نظر ما باید بیشتر به انتخاب های قبلی زن بدحجاب باشد نه به خود انتخاب بدحجابی. یعنی باید ببینیم زن بدحجاب پیش از این در عقیده و عمل چه مسیری را در پیش گرفته بوده که به اینجا ختم شده؟ مثلاً اصالت دادن به دنیا و کم توجهی به آخرت، الگوقراردادن «باربی» به جای زنان بزرگی که در تاریخ اسلام داشته ایم، برنامه های ماهواره ای دیدن به جای تدبر در قرآن و ... عواملی است که نتیجه ی طبیعی آن انتخاب بدحجابی است و اگر به دنبال احیای نظام زیبای عفاف و حجاب اسلامی در جامعه و در خانواده ی خودمان هستیم باید از این مسیر وارد شویم.

امیدوارم با تذکراتتان به رفع اشکالات این مطلب کمک فرمایید، باتشکر.

نظرات (3)Add Comment
0
...
نوشته شده توسط سیدمحمد موسوی , 2011-05-20 22:58:11
در واقع جبر محیط و اجتماع موجب میشه حتی انهایی هم که حجاب دارند بد حجاب شوند
یعنی این مسئله به ما می رسونه که نهی از منکر شاید وجوبش به مرحله ی اولش هم حتی نرسیده است و ابتدا باید اطلاع رسانی و تبلیغات درست در این مسئله انجام شود.
همین تلوزیون و صداوسیمای خودمان چقدر هزینه صرف این مسئله می کند؟
منابر و محافل چقدر خرج این مسئله می شود؟
که ما تا یک دختر یا زن موهایش را بیرون می اندازد می گوییم بله چه خبر شده است...
متاسفانه خانه در این مسئله هم از پای بست ویران که نه ولی کج بنا شده است و باید یک فکر اساسی نمود با هماهنگی تمامی ارگانهای مربوط ...
خدا خیرتون بده.
0
...
نوشته شده توسط نوبهار , 2011-05-27 15:30:02
درسته که لباس زیبا وشیک واسه همه خواستنیه.درسته که خودنمایی و حس زیبا بودن در همه هست. درسته که اطراف ما پر از وسائل تحریک کننده و منحرف کننده است ولی چرا باید فریب خورد؟ چرا باید تحت تاثیر قرار گرفت؟چزا بعضیها تحت تاثیر قرار نمی گیرن؟
وقتی تقاضا برای چیزی زیاد شدعرضه اون هم افزایش پیدا می کنه.تقاضای جوون ما نسبت به فیلم غیر مجاز ولباس تنگ و بدن نما وماهواره و غیرست که باعث رونق بساط cd فروشای کنار خیابون وفروشگاهای لباس ورسانه های غربی می شه. درسته جوون میبینه و دلش می خواد اما این خواستنه که باعث اقدام به عمل میشه.این خواستن باعث ورود مدهای جورواجوروفیلم و sateliteو بقیه شد.اگر این تقاضا نبود اونا یا جرات نداشتن بیان یا اگه داشتن بعد از مدتی بساطشونو جمع می کردن می رفتن.پس این مهم نیست چرا اون دختر یا پسر میبینه و دلش میخوادو انجام میده. این مهمه چرا انجام میده؟ چرا دلش میخواد؟ چرا اصلا میره ببینه؟ این ماهواره از کجا اومده؟چی باعث شد که بد حجابی اومد؟
ما خودمون نخواستیم که با حجاب باشیم نه اینکه نتونیم بد حجاب نباشیم.
موفق باشیدsmilies/smiley.gif

--------------------------
نویسنده : سلامت باشید. ضمن عرض تشکر از نظر مفصلی که نوشته بودید باید عرض کنم منظور بنده انکار نقش خود زن بدحجاب نبود. البته قبول دارم نوشتار به گونه ایست که این معنا را به ذهن می آورد و لذا باید بیان می کردم که آنچه فوق همه ی این «زمینه» هاست و نتیجه از آن شکل می گیرد، انتخاب و اختیار خود زن بدحجاب است و به همین خاطر هم هست که عذاب خواهد شد و عذری مثل بدبودن محیط و مانند آن نمی تواند قابل قبول باشد بلکه تنها ممکن است از میزان زشتی عمل بکاهد اما اصل زشتی و گناه و به تبع آن عذاب، به هرحال باقی است.
ممنون از تذکر به جایی که دادید.
0
...
نوشته شده توسط سيد , 2011-10-25 23:26:34
فرهنگ مهاجم غرب فرهنگ مهاجم غرب است یعنی صبر نمیکنه ببینه نیاز چی هست تا جوابشو بده بلکه میاد نیاز ایجاد میکنه میگه تو نیاز مبرم به توجه دیگران داری پس خودتو نشون بده حتی طوری که خودت نیستی ویا نمیخوای! اصلا تو سر تا پا نیازی ولی نه به خدا چون خدا برفرض محال اگه هم باشه معلوم نیست تورو ببینه معلوم نیست قیامتی باشه اصلا کی به کیه!ولی تو محتاج اونی هستی که من بهت میگم خوب من چی میگم؟الاه خودت رو هوات قرار بده .به نظر من مهمترین کار برای حل این مشکل اینه که اولا مسئولین بیان سایت شما رو ببینن وراه حل هاتون رو به کار بگیرن ودر عین حال همون طور که برای مردم جانداختن باید کمربند ایمنی ببندن همون طور که برای مردم جاافتاده که دزدی جرمه همون طور جا بندازن که بدحجابی جرمه البته عرض کردم که از وجود شما هم بهره ببرند(به فرهنگ مهاجم باید حمله فرهنگی کرد)
-----------------------
نویسنده : خنده ام گرفت وقتی دیدم نوشته اید مسئولین بیایند از وجود من بهره ببرند، دستمون انداختی سید؟!

نوشتن نظر
كوچكتر | بزرگتر

busy
 

PostHeaderIcon دسته بندی موضوعی


دینیدینی

- حسین میا به ژاپن، «مردم» وفا ندارند

- مظلومیت حقیقت ، عجیب نیست

- مولا، شما روی سر ما جا دارید (به مناسبت عید سعید غدیر)

- لذت زندگی دینی

- غیبت

دینی 2

- نگاهی به سریال پنج کیلومتر تا بهشت+مطالبی پیرامون عالم برزخ

- بعضی ها خیلی بدند، باور کنیم

- حسین آبروی دنیا را برد

- مظلومیت امام حسین علیه السلام

- خدا همانگونه هست که هست

- راهی که صد در صد ما را به نهایت کمال ممکن می رساند

- محاسبه ی منصفانه


سیاسیسیاسی

- آیا اسرائیلی ها ابتدا زمینهای فلسطین را از مسلمانان خریداری کردند و سپس به این کشور آمدند؟

- قسمتهایی از کتاب زیبا و خواندنی «داستان سیستان» - بخش اول : سه حکایت از «اشک»

- حکایتی جالب پیرامون اهمیت احترام به قانون و لزوم تبعیت از ولی فقیه

- اتفاقی عجیب در بحرین

- در مورد رهبر عزیز و بزرگ انقلاب : ولایت فقیه از دیدگاه ایشان+بررسی یک اشکال به رهبر انقلاب

- چرا رهبرم را دوست دارم؟ (بخش دوم)

- چرا رهبرم را دوست دارم؟


نقد تمدن غربنقد تمدن غرب

- فرق من بد با شمای ژاپنی خوب

- فرار از خود به سوی ماهواره

- «برای هر کس که شوق تحصیل در خارج را دارد»+ «ارزش علم، بی قید و شرط نیست»

- بارداری با اسپرم اهدایی

- درسی از حوادث ژاپن


فرهنگ

فرهنگ

- انگیزه هایی برای بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش سوم : محوریت زن در فرهنگ غربی و ارتباط آن با بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش دوم : ارتباط کنکور با بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش اول

- بیانات زیبا و آموزنده ی رهبر عزیزمان پیرامون ازدواج

- کتاب هایی برای مطالعه


نقد فیلمنقد فیلم

- نگاهی کوتاه به فیلم دزدان دریایی کارئیب 4

- تغییر جهان به جای خودسازی ( +بخش دوم نقد فیلم تلقین)

- نقد فیلم «جدایی نادر از سیمین» - ساخته ی اصغرفرهادی

- نقد و بررسی فیلم تلقین (inception) - قسمت اول : شک گرایی

کوتاه نوشته ها
>>> انجام وظیفه از ما، نتیجه از خدا

آیت الله بهجت (ره) : اگر علم و عمل با هم شد، دیگر کمبودی نیست ... همینکه انسان به معلوماتش عمل کرد دیگر حالت منتظره ای ندارد، بقیه بر عهده ی خداست.

(ویژه نامه منتشرشده توسط دفتر نشر آثار آیت الله العظمی بهجت در دومین سالگرد ارتحال ایشان-ص 15)