«فقط حرفهای مهم» نه بدین معناست که ما مهمّیم و حرفهای مهم می زنیم! نه...فقط یعنی اینجا جایی است برای جدی بودن، جایی برای حرفهای روزمره نزدن...

PostHeaderIcon شما زحمت نکش

بسم الله الرحمن الرحیم

به مناسبت رحلت پیامبر اکرم(ص) به سفارشهای ایشان به ابوذر(ره) مراجعه کردم. بسیار بسیار زیبا بود و پر از کلمات تأثیرگذار. لیکن بنده این کلام را انتخاب نمودم که می فرمایند: یَا ابا ذر! إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى لَمْ یُوحِ إِلَیَّ أَنْ أَجْمَعَ الْمَالَ، وَ لَکِنْ أَوْحَى إِلَیَّ أَنْ فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَ کُنْ مِنَ السَّاجِدِینَ، وَ اعْبُدْ رَبَّکَ حَتَّى یَأْتِیَکَ الْیَقِینُ. (بحار/ج74/ص80)

«اى ابوذر؛ خداوند متعال به من وحى نفرموده که مال گرد آورم و لکن وحى فرموده که: خداوند خود را تسبیح گوى و از ساجدین باش و چندان خدا را عبادت کن تا به مقام یقین نایل آیى.»

واقعاً ما یادمان می رود برای چی آمده ایم در این عالم؛ پاک یادمان می رود. الان برنامه یک روز و یک هفته نه، برنامه پنج ساله و بیست ساله ما برای زندگی چیست؟ آن هدف اصلی ای که دنبالش هستیم چیست؟ یکی خانه می خواهد، یکی مدرک دکتری می خواهد، یکی اصلاً هدف ندارد و فقط برایش مهم این است که آخر ماه حقوقی و پولی داشته باشد برای اینکه زن و بچه گرسنه نمانند و ... . بابا! ما اصلاً برای این چیزها اینجا نیستیم. ما آمده ایم اینجا مسبِّح باشیم، حامد باشیم، ساجد باشیم. شأن ما خیلی بالاتر از این حرفهاست. مثل اینکه والدین و دولت کلّی هزینه کنند برای جوانی که برود درس بخواند بعد او برود دنبال خودشگذرانی یا حتّی مشغول کار و تجارت شود. هرچقدر هم پول درآورد به درد نمی خورد و ارزشی ندارد چرا که نتوانسته آن هدفی که مأمور رسیدن به آن بوده است را تأمین کند. واقعاً این ژاپنی ها و آمریکایی ها چقدر ابلهند. اینقدر پول و هزینه صرف می کنند که ببینند در مریخ آب هست یا نه! بابا! تو از همین امکانات حیاتی که در زمین هست چه استفاده ای کردی که دنبال آب و غذا در مریخ می گردی؟! همچنان که آن پدر ومادری که خودشان را از صبح تا شب می کشند تا بچه شان همه امکانات را داشته باشد اشتباه می کنند چرا که نمی دانند هدف از همه این تلاشها چیست و اگر می دانستند اول خودشان به سوی آن حرکت می کردند.

سروران گرامی بنده با استناد به قرآن و روایات از شما تشکر می کنم بابت همه زحماتی که برای آبادانی زمین و تولید ثروت و تأمین رزق فرزندانتان می کشید و عرض می کنم که خداوند خودشان خیلی بهتر این کارها را بلدند و انجام داده اند و می دهند و خواهند داد، لطفا شما دیگر زحمت نکشید. شما همان کاری را انجام دهید که خداوند از شما خواسته اند. همان کاری که جز از شما برنمی آید. «عبادت»، «خودسازی»، «پرستش». ماخلقت الجنّ و الأنس الّا لیعبدون. شما نمی خواهد اینقدر غصه خدمت به مردم یا زن و بچه تان را داشته باشید، زحمت نکشید، خداوند خیلی بهتر از شما بلد است، شما خودتان را بسازید، سجده کنید، تسبیح بگویید. دو دقیقه قرار بگیریم سر سجاده مان و با خدایمان حرف بزنیم. این آن چیزی است که فقط از من و شما برمی آید و سودش هم البته فقط به خودمان می رسد و خداوند بی نیاز از هرچیزی است. کمال انسان با اختیار و انتخاب خودش حاصل می شود و لذا این بار بردوش خود او قرار گرفته است و هیچ هیچ هیچ راه دیگری هم ندارد.

پی نوشت: دیگر فکر نکنم نیاز به گفتن باشد که انسان مؤمن عابد قطعاً وظیفه خود و از مصادیق عبادت می داند که کار کند، علم بیاموزد، رزق زن و فرزند را تحصیل کند و ... . لیکن اینها را کار اصلی خود نمی داند. کار اصلی او فقط یک چیز است: «بندگی»؛ و اینها هم فقط از این حیث که مصداق بندگی هستند ارزش دارند.

نظرات (3)Add Comment
0
...
نوشته شده توسط مجتبی , 2015-02-22 12:17:52
واقعا توجیه خوبیه برای عقب موندگیامون
برا از زیر کار در رفتن
عزت مومن در کار کردن است و عزت جامعه مسلمین درپیشرفت حاص
با پیشرفت میتونیم پوز دشمنو ب خاک بمالیم نه بندگی

-----------------------
نویسنده: با تشکر از نظر شما. خودتون جواب خودتون رو داده اید. فرموده اید که پیشرفت مهمه نه بندگی. این یعنی دو اشتباه: اولاً پیشرفت رو مصداقی از بندگی ندونستید و دو مقوله جدا از هم دونستید. ثانیاً بندگی که هدف خلقت هست رو کمتر از این پیشرفتهای مادی دونستید. سری به قرآن هم بزن برادر
0
...
نوشته شده توسط سید , 2015-08-04 15:48:02
سلام و عرض ادب ! پیشی که باید به سمت آن رفت کجاست؟ انسان عاقل اول باید مقصد را مشخص کند بعد حرکت کند،اگر غایت و هدف نهائی ما، خودمان باشیم باید عمر را برای رفاه و لذت خودمان صرف کنیم و دنیا را براساس همین هدف بسازیم ،همان طور که الآن همین کار را میکنیم ولی اگر غایت خدا باشد و باور کنیم که انا الیه راجعون، باید دنیا را طوری بسازیم که ما را به او برساند نه اینکه از او غافل کند. دنیای آباد توحیدی با دنیای آباد غیر توحیدی خیلی خیلی باید فرق کند.مفهوم رفاه بر مبنای توحید با رفاه بر مبنای کفر یکی نیست، قرآن پیشی که معرفی میکند با دیگران فرق دارد. در قرآن اصل آخرت است و دنیا ابزار رسیدن به آن. اینکه مقصد ما دنیا باشد یا آخرت خیلی فرق ایجاد می کند. البته آخرت گرائی به معنی ترک عمران دنیا نیست ولی به معنی دنیاگرائی ، انسان گرائی و این جور معانی هم نیست.دنیا را باید شناخت و فهمید و از آن بهره برد ولی آن طور که خالقش آن را طراحی کرده.
إِنَّ الدُّنْيَا دَارُ صِدْقٍ لِمَنْ صَدَقَهَا وَ دَارُ عَافِيَةٍ لِمَنْ فَهِمَ عَنْهَا وَ دَارُ غِنًى لِمَنْ تَزَوَّدَ مِنْهَا وَ دَارُ مَوْعِظَةٍ لِمَنِ اتَّعَظَ بِهَا
مَسْجِدُ أَحِبَّاءِ اللَّهِ وَ مُصَلَّى مَلَائِكَةِ اللَّهِ وَ مَهْبِطُ وَحْيِ اللَّهِ وَ مَتْجَرُ أَوْلِيَاءِ اللَّهِ اكْتَسَبُوا فِيهَا الرَّحْمَةَ وَ رَبِحُوا فِيهَا الْجَنَّة
حکمت 131، دشتی

---------------------
نویسنده: سلام و عرض ارادت. بازگشت شما را به اینترنت خیر مقدم عرض می کنم! خوشحالم از دیدن نظراتتون. البته ای کاش این نظرات را قدری مفصل تر و به عنوان یک مطلب مستقل می نوشتید تا بیشتر استفاده می کردیم.

0
...
نوشته شده توسط فاخته , 2016-02-01 14:18:23
بر حق صبر کن اگرچه تلخ باشد!

نوشتن نظر
كوچكتر | بزرگتر

busy
 

PostHeaderIcon دسته بندی موضوعی


دینیدینی

- حسین میا به ژاپن، «مردم» وفا ندارند

- مظلومیت حقیقت ، عجیب نیست

- مولا، شما روی سر ما جا دارید (به مناسبت عید سعید غدیر)

- لذت زندگی دینی

- غیبت

دینی 2

- نگاهی به سریال پنج کیلومتر تا بهشت+مطالبی پیرامون عالم برزخ

- بعضی ها خیلی بدند، باور کنیم

- حسین آبروی دنیا را برد

- مظلومیت امام حسین علیه السلام

- خدا همانگونه هست که هست

- راهی که صد در صد ما را به نهایت کمال ممکن می رساند

- محاسبه ی منصفانه


سیاسیسیاسی

- آیا اسرائیلی ها ابتدا زمینهای فلسطین را از مسلمانان خریداری کردند و سپس به این کشور آمدند؟

- قسمتهایی از کتاب زیبا و خواندنی «داستان سیستان» - بخش اول : سه حکایت از «اشک»

- حکایتی جالب پیرامون اهمیت احترام به قانون و لزوم تبعیت از ولی فقیه

- اتفاقی عجیب در بحرین

- در مورد رهبر عزیز و بزرگ انقلاب : ولایت فقیه از دیدگاه ایشان+بررسی یک اشکال به رهبر انقلاب

- چرا رهبرم را دوست دارم؟ (بخش دوم)

- چرا رهبرم را دوست دارم؟


نقد تمدن غربنقد تمدن غرب

- فرق من بد با شمای ژاپنی خوب

- فرار از خود به سوی ماهواره

- «برای هر کس که شوق تحصیل در خارج را دارد»+ «ارزش علم، بی قید و شرط نیست»

- بارداری با اسپرم اهدایی

- درسی از حوادث ژاپن


فرهنگ

فرهنگ

- انگیزه هایی برای بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش سوم : محوریت زن در فرهنگ غربی و ارتباط آن با بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش دوم : ارتباط کنکور با بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش اول

- بیانات زیبا و آموزنده ی رهبر عزیزمان پیرامون ازدواج

- کتاب هایی برای مطالعه


نقد فیلمنقد فیلم

- نگاهی کوتاه به فیلم دزدان دریایی کارئیب 4

- تغییر جهان به جای خودسازی ( +بخش دوم نقد فیلم تلقین)

- نقد فیلم «جدایی نادر از سیمین» - ساخته ی اصغرفرهادی

- نقد و بررسی فیلم تلقین (inception) - قسمت اول : شک گرایی

کوتاه نوشته ها
>>> تجهیز برای سفر آخرت

«ای عزیز، همت کن و پرده جهل و نادانی را پاره کن واز این ورطه هولناک خود را نجات بده.
حضرت مولای متقیان ویگانه سالک راه و راهنمای حقیقی در مسجد فریاد می زد به طوری که همسایه های مسجد می شنیدند : «تجهزوا رحمکم الله فقد نودی فیکم بالرحیل» [مهیا برای آخرت شوید ، خدا شما را مورد لطف خود قرار دهد، به درستی که بانگ کوچ در میان شما سرداده شده است] هیچ تجهیزی در سفر آخرت برای شما مفید نیفتد الا کمالات نفسانیه وتقوای قلب واعمال صالحه وصفای باطن بی عیب بودن وبی غش بودن.» 
امام خمینی (ره) شرح چهل حدیث ص 98 (باتشکر از آقای زمانی به خاطر نقل این مطلب)