«فقط حرفهای مهم» نه بدین معناست که ما مهمّیم و حرفهای مهم می زنیم! نه...فقط یعنی اینجا جایی است برای جدی بودن، جایی برای حرفهای روزمره نزدن...

PostHeaderIcon مطلبی به بهانه فیلم دوازده سال بردگی

بسم الله شدید العقاب


خیلی فیلم تأثرآوری بود فیلم دوازده سال بردگی. از یک سو مظلومیّت  بردگان و از سوی دیگر اینکه صدای آنها به جایی نمی رسید خیلی دردآوربود. دردآور برای منی که این سر دنیا هستم، برای منی که سیاهپوست نیستم واجدادم برده نبوده اند.

امّا برخورد سیاهپوستان آمریکایی با این فیلم چگونه خواهد بود؟ آنها هم مثل من (یا قدری بیشتر) متأثر می شوند و بعد به زندگی عادّی خود برمی گردند؟ در صلح وصفا با همنوعان سفیدپوست خود زندگی می کنند و از برابری و برادری و آزادی لذت می برند؟

آقای سیاهپوست ساکن آمریکا! به خودت بیا. همسایه ات فرزند همان کسی است که پدر تو را به بردگی گرفت، شلاق زد و اعدام کرد. تازه حالا فیلمش را هم ساخته و اسکارش را هم گرفته! به خودت بیا! پدر تو لحظه ای که جان می داد چشم امیدش به این بود که روزی فرزندانم انتقام مرا خواهند گرفت؛ از او کاری برنمی آمد، فریاد او به جایی نمی رسید، اما تو می توانی و این بار امروز برعهده ی توست.

آقای سفیدپوست ساکن آمریکا! شمایی که از دیدن این فیلم متأثر شدی و خدارا شکر کرده ای که آن عصر تمام شده و اکنون به عصر آزادی و برابری رسیده ایم؛ همین کافیست؟ آیا همه ی آن مصائب و اثراتشان با ساختن یک فیلم و با رئیس جمهور شدن یک سیاهپوست به پایان می رسد؟ مسلّماً نه. اگر واقعاً می خواهی با آن شخصیت های بی شرفی که در این فیلم دیدی فرقی داشته باشی، «جبران» کن. استغفار کافی نیست، جبران لازم است.

توبه با جبران گذشته است که محقق می شود. اینکه در آمریکا جنگ داخلی ای رخ داده و در نتیجه آن برده داری لغو شده است (که خدا می داند پشت پرده این جنگ چه بوده) حداکثرش این است که باعث شد این ظلم دیگر ادامه پیدا نکند. اما ظلمهای گذشته تکلیفان چه می شود؟ عقب ماندگی علمی و اقتصادی و فرهنگی آفریقاییها و سیاهان استعمار شده چگونه جبران می شود؟ سهم سیاهپوستان و مردم مظلوم آفریقا از پیشرفتهای شما و رفاه امروزتان (که بخش بسیاری از آن از بیگاریهای سخت بردگان و از استعمار کشورهای آفریقاییست) چقدر است؟ این سهم را داده اید؟ تمدن و پیشرفتی که سرمایه اولیه اش (و البته سرمایه امروزش) آغشته به مال حرام و دسترنج غصب شده مظلومین است، چقدر جای تفاخر و ادعا دارد که این همه با رسانه ها و فیلمهایتان مدّعی پیشرفت و جلوافتادگی هستید و به دیگران فخر می فروشید و آنها را جهان سومی و عقب افتاده می خوانید؟

دستهای غرب هنوز آلوده است. آلوده به خون و به هزار جنایت دیگر. هرچقدر هم که با صابون های معطر و مدرن آنها را بشوید پاک شدنی نیست. این دستها وقتی پاک می شود که لااقل به همان میزان که از بردگان کار کشیده اند، بی مزد و منّت برای آنها کار کنند.

***

و در آخر باز یادی کنیم از جوانان مثلاً مسلمان خودمان که چشم بر همه این حقایق می بندند و به غرب مهاجرت می کنند. مهاجرت می کنند تا علم و استعدادشان را در خدمت صاحبان دستهای آلوده قرار دهند و لقمه ای نان بستانند. ای تف بر چنین نانی.

نظرات (1)Add Comment
0
...
نوشته شده توسط ali , 2014-04-23 17:14:32
Entegham begirand ??? Yani tamame an jenayathai ke Dar morede siahan anjam shode bayad dobarebaraye nejad digari etefagh bioftad ?? age khaili tarafdar hagh hastid hamin zendane evin khodemono bechasbid ke mardomo lato par nakonan.

-----
نويسنده: با تشکر از نظر شما، وقتي که برده داران و جنايتکاران مرده اند انتقام به معني کاملش ميسر نخواهد بود و مي ماند براي قيامت. ليکن حداقل مي شود حقوق مادي و غرامت سنگين اين ظلمها به سياهپوستان داده شود. کاري که نه تنها رخ نداده که ظلمها همچنان ادامه دارد و متاسفانه سياهپوستان هم يادشان رفته گذشته چه بوده و همچنين در غفلتند که اکنون چه وضعي بر جامعه آمريکا حاکم است.
بحث زندان اوين هم بحث ديگري است. متأسفم که به جاي اينکه حرف حقي که اينجا بود را درست و با دقت بخوانيد و بپذيريد، فوراً حرفهاي ديگر را مطرح مي کنيد.

نوشتن نظر
كوچكتر | بزرگتر

busy
 

PostHeaderIcon دسته بندی موضوعی


دینیدینی

- حسین میا به ژاپن، «مردم» وفا ندارند

- مظلومیت حقیقت ، عجیب نیست

- مولا، شما روی سر ما جا دارید (به مناسبت عید سعید غدیر)

- لذت زندگی دینی

- غیبت

دینی 2

- نگاهی به سریال پنج کیلومتر تا بهشت+مطالبی پیرامون عالم برزخ

- بعضی ها خیلی بدند، باور کنیم

- حسین آبروی دنیا را برد

- مظلومیت امام حسین علیه السلام

- خدا همانگونه هست که هست

- راهی که صد در صد ما را به نهایت کمال ممکن می رساند

- محاسبه ی منصفانه


سیاسیسیاسی

- آیا اسرائیلی ها ابتدا زمینهای فلسطین را از مسلمانان خریداری کردند و سپس به این کشور آمدند؟

- قسمتهایی از کتاب زیبا و خواندنی «داستان سیستان» - بخش اول : سه حکایت از «اشک»

- حکایتی جالب پیرامون اهمیت احترام به قانون و لزوم تبعیت از ولی فقیه

- اتفاقی عجیب در بحرین

- در مورد رهبر عزیز و بزرگ انقلاب : ولایت فقیه از دیدگاه ایشان+بررسی یک اشکال به رهبر انقلاب

- چرا رهبرم را دوست دارم؟ (بخش دوم)

- چرا رهبرم را دوست دارم؟


نقد تمدن غربنقد تمدن غرب

- فرق من بد با شمای ژاپنی خوب

- فرار از خود به سوی ماهواره

- «برای هر کس که شوق تحصیل در خارج را دارد»+ «ارزش علم، بی قید و شرط نیست»

- بارداری با اسپرم اهدایی

- درسی از حوادث ژاپن


فرهنگ

فرهنگ

- انگیزه هایی برای بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش سوم : محوریت زن در فرهنگ غربی و ارتباط آن با بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش دوم : ارتباط کنکور با بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش اول

- بیانات زیبا و آموزنده ی رهبر عزیزمان پیرامون ازدواج

- کتاب هایی برای مطالعه


نقد فیلمنقد فیلم

- نگاهی کوتاه به فیلم دزدان دریایی کارئیب 4

- تغییر جهان به جای خودسازی ( +بخش دوم نقد فیلم تلقین)

- نقد فیلم «جدایی نادر از سیمین» - ساخته ی اصغرفرهادی

- نقد و بررسی فیلم تلقین (inception) - قسمت اول : شک گرایی

کوتاه نوشته ها
>>> انجام وظیفه از ما، نتیجه از خدا

آیت الله بهجت (ره) : اگر علم و عمل با هم شد، دیگر کمبودی نیست ... همینکه انسان به معلوماتش عمل کرد دیگر حالت منتظره ای ندارد، بقیه بر عهده ی خداست.

(ویژه نامه منتشرشده توسط دفتر نشر آثار آیت الله العظمی بهجت در دومین سالگرد ارتحال ایشان-ص 15)