«فقط حرفهای مهم» نه بدین معناست که ما مهمّیم و حرفهای مهم می زنیم! نه...فقط یعنی اینجا جایی است برای جدی بودن، جایی برای حرفهای روزمره نزدن...

PostHeaderIcon بدحجابی پس از شب قدر

بسم الله الرحمن الرحیم

کجای قرآن و در کدام روایت آمده که بدون توبه ی حقیقی خداوند گناهان را همینطوری می بخشد؟ به صرف اینکه شب بیدار بوده ایم و نماز هفت قل هو الله خوانده ایم دیگر گناهانمان کامل بخشیده می شود و خیالمان راحت؟! (برای مشاهده متن کامل این مقاله بر روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید)

 روز 23 ماه مبارک رمضان، یعنی بعد از اتمام شبهای قدر، وقتی به خیابان آمدم دیدم که متأسفانه بدحجابی همچنان به همان صورت وجود دارد. لابد می گویید «چه خوش خیالی! فکر کرده ای همه چیز یک شبه درست می شود؟!» البته بنده هم فکر نمی کردم همه چیز درست شود اما این باعث نمی شود که «بدحجابی پس از شب قدر» امری عجیب نباشد. کاری به خانم هایی که این شبها را احیا نگرفته اند و به درگاه خداوند استغفاری نکرده اند نداریم، طبیعی است که آنها تغییری نکرده باشند. عجیب در مورد خانمهای بدحجاب زیادی است که در این شب قرآن سرگرفته اند، استغار کرده اند، جوشن کبیر خوانده اند و احیا گرفته اند. عجیب نیست؟ عجیب نیست که از خداوند طلب بخشش کنیم و چند ساعت بعد دوباره همان گناه را انجام دهیم؟ آیا تصور می کنیم به صرف همین استغفار زبانی ولو که با اشک هم همراه باشد، گناهانمان بخشیده می شود؟ اگر اینطور است پس چرا حضرت علی (ع) در نهج البلاغه درمورد استغفار می فرمایند: الِاسْتِغْفَارُ دَرَجَةُ الْعِلِّيِّينَ وَ هُوَ اسْمٌ وَاقِعٌ عَلَى سِتَّةِ مَعَانٍ أَوَّلُهَا النَّدَمُ عَلَى مَا مَضَى وَ الثَّانِي الْعَزْمُ عَلَى تَرْكِ الْعَوْدِ إِلَيْهِ أَبَدا؟ حضرت کسی که استغفار زبانی می کند را مورد عتاب قرار می دهند و می فرمایند اولین شرط استغفار پشیمانی از گذشته و دومین شرطش عزم بر ترک همیشگی گناه است. ما دینمان را از کجا می گیریم که فرق می کند با دینی که حضرت علی (ع) تبیین می فرمایند؟ همین هم می شود که بعد از یک عمر دینداری می بینیم نه تنها به تعالی نرسیده ایم که روز به روز ایمانمان ضعیف تر شده و فاصله یمان با عقاید، اخلاق و احکام دین، بیشتر.

کجای قرآن و در کدام روایت آمده که بدون توبه ی حقیقی خداوند گناهان را همینطوری می بخشد؟ به صرف اینکه شب بیدار بوده ایم و نماز هفت قل هو الله خوانده ایم دیگر گناهانمان کامل بخشیده می شود و خیالمان راحت؟!

 کسی که اندکی با قرآن و مجموع تعالیم اسلامی آشنا باشد می داند که اینطور نیست. می داند که اینها به شرط تغییر است، به شرط توبه است. البته بنده منکر ارزش احیا و دعا و مناجات با خداوند، حتی برای کسی که قصد توبه ندارد نیستم ولی باید عرض کنم هیچ ضمانتی هم نیست که چنین شخصی بخشیده شود، بلکه به عکس قرائن حکایت از عدم بخشیده شدن او می کند و مهمترین قرینه همین است که فردا که وارد خیابان می شود باز در آتش گناه دیروزی است. باز همان گناه را تکرار می کند و در آتشش می سوزد. آیا این شاهدی نیست بر اینکه این آتش در شب قدر خاموش نشده؟

این مناجات و احیا و جوشن کبیر اگر نباشد که دیگر ما بیچاره ایم و آرام آرام ایمانمان را هم از دست می دهیم اما باید بدانیم اینها بستر و زمینه است برای تغییر. خداوند ارحم الراحمین در شب قدر بساط رحمت را تا این حد می گستراند که اگر ما واقعاً پشیمان شویم و دو رکعت نماز بخوانیم همه ی گناهانمان بخشیده می شود ولی ما به این سفره بی اعتنایی می نماییم و اصرار می ورزیم بر گناهانمان و عزت و لذت را در سر سفره ی گناه می جوییم. من البته خودم خیلی آدم حقیر بیچاره ای هستم و وضع خودم خیلی خراب است اما دلیل نمی شود حقیقت را نگویم. حقیقت این است که دلیلی نداریم که کسی که روز بعد از شب قدر همان زندگی قبلیش را ادامه می دهد، بخشیده شده باشد. و البته این منحصر به بدحجابی نیست. داشتن ماهواره، دروغ گفتن، غیبت کردن، از کار کم گذاشتن و ... همه همین حکم را دارند.

در پایان مجدداً عرض می کنم که نگویید «خدا می بخشد، بنده ی خدا نمی بخشد!»، بلکه بفرمایید که از کجا می گویید که خدا می بخشد؟ آنچه که ما در قرآن و روایات دیده ایم این است که بخشش تضمینی فقط با توبه بدست می آید و توبه عزم بر تکرار نکردن گذشته است. و نفرمایید که «تو داری رحمت خداوند را زیر سؤال می بری» که حقیقت این است که اصرار بر گناه است که بی اعتنایی به رحمت خداوند و توبه و شب قدر است.

می بخشید اگر عرایضم قدری تند بود، قصد جسارت نداشته و خود از همه به دستگیری خداوند و به توبه محتاج ترم. التماس دعا.

نظرات (3)Add Comment
0
...
نوشته شده توسط sayed , 2013-08-10 15:10:16
سلام اگر خدا بخواهد کسی را که مشغول گناه است و نمیخواهد از آن دست بردارد، ببخشد باید این را
از راهی به بشر گفته باشد اگر کسی دلیلی مبنی بر این معنی دارد برای ما هم بگوید تا خود و دیگران
را خسته نکنیم. خدای احد و واحد گواه است اگر کسی دلیلی از قرآن یا روایت صحیحه بیاورد که میشود گناه
کرد و توبه نکرده، بخشیده شد به ماهم بگویند ما استقبال میکنیم، تا حالا این آخوندا به ما گفتن خدا میگه فمن یعمل مثقال ذرة خیرا یره و من یعمل مثقال ذرة شرا یره اگه دروغ گفتن به ماهم بگین،
نه! حقیقتا میگم خنده نداره!.
البته وای بحال روزی که گناه بشه باکلاس بودن و پرستیژ! آدم عاقل که از باکلاسی و ارزش توبه نمیکنه!
0
...
نوشته شده توسط فاخته , 2013-08-18 15:53:03
سلام
معلوم است چيزهايي ميفهميد كه ديگران نميفهمند

-------------------------
نویسنده: سلام. چه حرفا! (:
0
...
نوشته شده توسط حامد زارچ , 2013-10-15 21:18:28
شب قدر زمینه را اماده میکند خیلی ها تصمیم برترک گناه میگیرن ولی با تغییر فضای معنوی دوباره به روال عادی خود برمیگردن.لذا اول باید اعتقاد درست بشه تا با تغییر فضا زیر قول خودمون نزنیم.باید باور کنیم معادی هست حسابی هست دوم همیشه خودمونو درمحضر خدا بدونیم شب قدر این بودن پررنگ میشه سعی کنیم پررنگیشو تعمیم بدیم
صددرصد شب قدر یه عنایات خاصی هست فرشته ها هستن رحمت خداهست که ما تصمیم توبه میگیریم باید این رحمتو فرشته ها رو همیشه برا خودمون نگه داریم


-------------------
نویسنده: ممنون از نظر صحیح و خوب شما

نوشتن نظر
كوچكتر | بزرگتر

busy
 

PostHeaderIcon دسته بندی موضوعی


دینیدینی

- حسین میا به ژاپن، «مردم» وفا ندارند

- مظلومیت حقیقت ، عجیب نیست

- مولا، شما روی سر ما جا دارید (به مناسبت عید سعید غدیر)

- لذت زندگی دینی

- غیبت

دینی 2

- نگاهی به سریال پنج کیلومتر تا بهشت+مطالبی پیرامون عالم برزخ

- بعضی ها خیلی بدند، باور کنیم

- حسین آبروی دنیا را برد

- مظلومیت امام حسین علیه السلام

- خدا همانگونه هست که هست

- راهی که صد در صد ما را به نهایت کمال ممکن می رساند

- محاسبه ی منصفانه


سیاسیسیاسی

- آیا اسرائیلی ها ابتدا زمینهای فلسطین را از مسلمانان خریداری کردند و سپس به این کشور آمدند؟

- قسمتهایی از کتاب زیبا و خواندنی «داستان سیستان» - بخش اول : سه حکایت از «اشک»

- حکایتی جالب پیرامون اهمیت احترام به قانون و لزوم تبعیت از ولی فقیه

- اتفاقی عجیب در بحرین

- در مورد رهبر عزیز و بزرگ انقلاب : ولایت فقیه از دیدگاه ایشان+بررسی یک اشکال به رهبر انقلاب

- چرا رهبرم را دوست دارم؟ (بخش دوم)

- چرا رهبرم را دوست دارم؟


نقد تمدن غربنقد تمدن غرب

- فرق من بد با شمای ژاپنی خوب

- فرار از خود به سوی ماهواره

- «برای هر کس که شوق تحصیل در خارج را دارد»+ «ارزش علم، بی قید و شرط نیست»

- بارداری با اسپرم اهدایی

- درسی از حوادث ژاپن


فرهنگ

فرهنگ

- انگیزه هایی برای بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش سوم : محوریت زن در فرهنگ غربی و ارتباط آن با بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش دوم : ارتباط کنکور با بدحجابی

- نمی توان بدحجاب نبود - بخش اول

- بیانات زیبا و آموزنده ی رهبر عزیزمان پیرامون ازدواج

- کتاب هایی برای مطالعه


نقد فیلمنقد فیلم

- نگاهی کوتاه به فیلم دزدان دریایی کارئیب 4

- تغییر جهان به جای خودسازی ( +بخش دوم نقد فیلم تلقین)

- نقد فیلم «جدایی نادر از سیمین» - ساخته ی اصغرفرهادی

- نقد و بررسی فیلم تلقین (inception) - قسمت اول : شک گرایی

کوتاه نوشته ها
>>> انجام وظیفه از ما، نتیجه از خدا

آیت الله بهجت (ره) : اگر علم و عمل با هم شد، دیگر کمبودی نیست ... همینکه انسان به معلوماتش عمل کرد دیگر حالت منتظره ای ندارد، بقیه بر عهده ی خداست.

(ویژه نامه منتشرشده توسط دفتر نشر آثار آیت الله العظمی بهجت در دومین سالگرد ارتحال ایشان-ص 15)